niedziela, 31 lipca 2011

Odblokowanie zatoru finansowego w firmie.

Odblokowanie zatoru finansowego w firmie

Autorem artykułu jest get-money



Pogarszająca się sytuacja finansowa firm, spowodowana niedotrzymywaniem terminów płatności przez kontrahentów, nakłania przedsiębiorców do podejmowania stosownych kroków poprzez faktoring, by odblokować korek płatniczy. To najbezpieczniejsza i szybka pomoc bankowa, przyspieszająca spływanie należności.

Zainteresowanie faktoringiem w bieżącym roku znacznie wzrosło. Spowodowane jest to trwającym kryzysem gospodarczym oraz zmieniającą się na lepsze mentalnością w sposobie myślenia i zarządzania małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

- Banki oczekują dużo wyższej zdolności kredytowej, którą wnikliwie sprawdzają przed udzieleniem kredytu. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory „ratowali” swoją sytuację finansową poprzez kredyty dla firm, utracili tą możliwość. Nie mając pieniędzy w kasie na wypłaty, podatki oraz bieżącą działalność, pozostaje im przejście na nowoczesny system wspomagający zarządzanie płatnościami w firmie – Faktoring. Często to jedyne rozwiązanie, by uchronić przedsiębiorstwo od upadku.

- Firmy faktoringowe sprawnie zarządzają portfelem wierzytelności niezapłaconych w określonym terminie. Starają się indywidualnie dopasować ofertę, do potrzeb każdego przedsiębiorstwa, często poprzez nowatorskie rozwiązania. Faktoring jest nie tylko szybkim zastrzykiem gotówki, ale i świetnym zabezpieczeniem należności za sprzedany towar lub wykonane usługi. Często liczony w setkach tysięcy złotych. To skuteczna szczepionka na nierzetelnych nabywców. Sprawy sądowe są kosztowne i zazwyczaj trwają długo i nie dają żadnej gwarancji, że firma odzyska swoje pieniądze.

Faktorzy odnoszą duże korzyści z przyjętej strategii w naprawie płynności finansowej, ponieważ to bank pilnuje terminowych spłat kontrahentów klienta. Natomiast przedsiębiorca, może spokojnie skupić się nad rozwojem firmy.

---

Archiwum Kredytowe GetMoney: kredyty gotówkowe


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Egzamin księgowy - na czym polega?

Egzamin księgowy - na czym polega?

Autorem artykułu jest Marta Kubuj



Certyfikat księgowy można uzyskać na dwa sposoby. Certyfikat może otrzymać osoba z dwuletnią praktyką (jeżeli zda egzamin), lub osoba, która legitymuje się odpowiednim wykształceniem z rachunkowości oraz trzyletnią praktyką.

Egzamin na certyfikat księgowy trwa cztery godziny i składa się z trzech bloków tematycznych:

1. rachunkowość: 30 pytań testowych i sześć zadań sytuacyjnych, za które można otrzymać maksymalnie 130 punktów;

2. podatki: 10 pytań testowych i cztery zadania sytuacyjne, za które można maksymalnie zdobyć 60 punktów;

3. ubezpieczenia społeczne oraz podstawy prawa cywilnego i gospodarczego:10 pytań testowych i trzy zadania sytuacyjne, za które można otrzymać maksymalnie 40 punktów.

Aby zdać egzamin, z każdego z bloków trzeba otrzymać co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów.

Za poprawną odpowiedź kandydat otrzymuje dwa punkty. Za brak odpowiedzi zero punktów. Natomiast zła odpowiedź oznacza jeden punkt ujemny.

Kandydaci mogą również używać wszystkich urządzeń ułatwiających liczenie, np. kalkulatora, oprócz takich, które posiadają funkcje gromadzenia, przetwarzania i przenoszenia danych.

Praca jest anonimowa i podanie na niej imienia i nazwiska unieważnia egzamin.

Otrzymanie certyfikatu ministra finansów w przypadku zdania egzaminu uzależnione jest od posiadania odpowiedniego wykształcenia i zdobycia co najmniej dwuletniej praktyki w księgowości.

Akty prawne wchodzące w skład testu na certyfikat księgowy:

Kodeks pracy, Kodeks cywilny, ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa o podatku od spadków i darowizn, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawa o podatku leśnym, ustawa o podatku rolnym, ustawa o podatku od towarów i usług, ustawa o podatku akcyzowym, ustawa o opłacie skarbowej, ustawa o rachunkowości, ustawa o fundacjach.

---

Na ArsLege znajdziesz przykładowe testy na certyfikat księgowy!


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

sobota, 23 lipca 2011

Jak to jest z tymi podatkami ?

Jak to jest z tymi podatkami?

Autorem artykułu jest Piotr Waydel



Czy trzeba płacić podatki? Wszędzie gdzie zostało przewidziane jest to podstawowym obowiązkiem każdego z nas. Ale ustawodawca stworzył również bardzo wiele możliwości, w których nawet przy bardzo dużych zarobkach, nie ma takiej potrzeby. Jest to spowodowane interesem państwa czy określonych grup s...

Czy trzeba płacić podatki?
Wszędzie gdzie zostało przewidziane jest to podstawowym obowiązkiem każdego z nas. Ale ustawodawca stworzył również bardzo wiele możliwości, w których nawet przy bardzo dużych zarobkach, nie ma takiej potrzeby. Jest to spowodowane interesem państwa czy określonych grup społecznych, wyższą koniecznością lub stymulowaniem i wspieraniem konkretnych, ogólnie pożytecznych działań.

Ponieważ są one powszechnie znane, przynajmniej tym, do których są adresowane, zasygnalizuję tylko kilka różnych, mniej znanych problemów, które nie są wykorzystane, a niosą kolosalne możliwości lub mogą być brzemienne w nieprzewidziane przez ustawodawcę skutki.

W zeszłym roku zostało dopracowane ustawowo rozwiązanie, które umożliwia zamianę przychodu brutto, w osobowy dochód netto, w dodatku z małą dźwignią finansową. Ponieważ nie ma do tego przepisów wykonawczych oraz interpretacji, to wiedza na ten temat jest zerowa, zwłaszcza wśród urzędników. Mimo, że (jak sądzę) ustawodawca dokładnie wiedział, co czyni, to brak dalszych działań w tym kierunku oraz brak właściwych przykładów do powielenia może spowodować powstanie działań patologicznych.

Rozwiązanie to może przynieść ogromne korzyści społeczne, nawet większe od oczekiwanych w trakcie jego tworzenia. Wystarczy stworzyć kilka takich działań optymalnie zaplanowanych i zorganizowanych w różnych miejscach Polski oraz przedstawiać osiągnięcia w mediach i wewnętrznych informacjach dla urzędów. Instynkt stadny społeczeństwa załatwi resztę.

Zastanawiającym jest fakt, że na ostatnim moim spotkaniu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, którego ten temat dotyczy w sposób zasadniczy, nikt tego nie podjął, a nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że nie zrozumiał problemów i możliwości.

Drugim, jeszcze ważniejszym tematem jest uruchomienie autostrady eksportującej bezrobocie. Eksport jest chaotyczny, bez podstawowej mapy i na najgorszych warunkach, jakie można sobie wyobrazić. Nawet najprostsza pomoc i kilka stacji paliwowych po drodze usprawniłaby znacznie te działania.

Ale największym problemem jest to, że uruchomiona jest tylko jedna nitka. Zapomniano o nitce powrotnej, która odpowiada za import podatków. Nitka istnieje, ale prowadzi cały czas pod górę i nie zbudowano na nią wjazdów, ani stacji. Mimo teoretycznie ogromnej przepustowości, nie jest zupełnie wykorzystana. W tej sytuacji trudno się dziwić, że wszyscy korzystają z innych możliwości. Nawet podziemnych.

Najsmutniejsze jest to, że ta autostrada jest o wiele dłuższa i szersza niż to na pozór wygląda i brak tylko kilku prostych decyzji do jej pełnego wykorzystania. A inne kraje nie próżnują i błyskawicznie budują swoje.

Trzecim tematem, który chciałbym tu zasygnalizować, są środki pozyskiwane w ramach współpracy międzynarodowej. Mówi się tylko o dotacjach unijnych, które tak naprawdę w przeważającej większości są naszym wkładem do Unii i rykoszetem wracają do Polski.
Wszyscy starają się o dofinansowanie poprzez cztery podstawowe kanały krajowe. Co bardziej wtajemniczeni sięgają do bezpośrednich dotacji unijnych, gdzie jest o wiele prościej, jeżeli tylko spełnia się odpowiednie warunki.

Bardzo mało znam przypadków sięgania do ogromnych, prawdziwych i wyjątkowo łatwo dostępnych dotacji. Myślę tu o odpisach podatkowych firm ze Stanów Zjednoczonych. Polska z racji położenia i wyjątkowej współpracy mogłaby mieć szansę na zagospodarowanie znacznej ilości tych środków. Wystarczy tylko pomyśleć i zaplanować optymalne rozwiązania. Optymalne przede wszystkim dla darczyńcy.

Piotr Waydel

---

Piotr Waydel


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Co to są sprawozdania finansowe.

Co to są sprawozdania finansowe ?

Autorem artykułu jest Rafał Możdżeń



Sprawozdania finansowe to ważny element życia gospodarczego pozwalający na ocenę finansową firm z którymi prowadzimy interesy, kontrahentów czy chociażby na ocenę spółek giełdowych jeśli jesteśmy inwestorami giełdowymi. Analiza fundamentalna znana inwestorom giełdowym zaczyna się najpierw od przejrzenia i przeanalizowania sprawozdań finansowych.
Sprawozdanie finansowe jest to oficjalny dokument sporządzony zgodnie z zasadami rachunkowości przedstawiający pozycję finansową i wyniki finansowe danej organizacji zazwyczaj podmiotu gospodarczego. Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych (np. koniec roku obrotowego) lub na inny dzień bilansowy (np. dzień likwidacji, upadłości, połączenia z inny podmiotem gospodarczym) stosując odpowiednio zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego.

Zgodnie z Ustawą o Rachunkowości (UoR) sporządza się je w walucie polskiej i w języku polskim.

Kierownik jednostki odpowiada za sporządzenie sprawozdania finansowego zgodnie z UoR. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.

Na sprawozdania finansowe składają się:

* bilans
* rachunek zysków i strat
* informacja dodatkowa

oraz dodatkowo z:

* rachunku przepływów pieniężnych
* sprawozdania ze zmian w kapitale własnym

o ile sprawozdanie podlega corocznemu badaniu przez biegłego rewidenta.

Zgodnie z UoR badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:

1) banków oraz zakładów ubezpieczeń,

2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,

2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,

4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Jak już wcześniej napisałem badanie sprawozdań finansowych dokonuje biegły rewident zwany także audytorem. Biegły rewident to osoba posiadająca rozległą wiedzę z zakresu rachunkowości oraz tematów pokrewnych (podatków, finansów, ekonomii, zarządzania itp.), która posiada uprawnienia do badania sprawozdań finansowych. Uprawnienia można uzyskać po zdaniu licznych i trudnych egzaminów oraz po udokumentowaniu praktyki.

Jeśli ten mały wstępniak zainteresował cię to zapraszam na strony: http://sprawozdaniafinansowe.googlepages.com/
---

E-Biznes możesz zacząć i Ty ! Blog e-biznesowy Dobre książki


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Księgowość i podatki w Polsce

Księgowość i podatki w Polsce

Autorem artykułu jest interactivemedia



Księgowość i podatki to dziedzina, w której należy być ciągle na czasie, aby decyzje podatkowe, jakie podejmuje się w każdej firmie nie spowodowały w przyszłości problemów z Urzędami Skarbowymi i innymi instytucjami regulującymi prowadzenie działalności w Polsce.

Najważniejszym aktem prawnym w polskim systemie podatkowym jest oczywiście Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2.04.1997 r. Konstytucja Rzeczpospolita, ustanawia nadrzędne zasady, według których interpretujemy akty i ustawy niższej rangi, wiadomo iż normy sprzeczne z Konstytucją są nieważne. W naszym polskim systemie podatkowym funkcjonuje także umowa międzynarodowa, jest to umowa, która mówi o zapobieżeniu podwójnego opodatkowania.

W Polskim systemie podatkowym znalazły się Unijne dyrektywy, które mają charakter nadrzędny, nad lokalnym, polskim podatkowym prawem. Traktat ten został podpisany w Atenach 16.04.2003 r. Równie dużą rolę powinniśmy przypisać VI Dyrektywie Rady z dnia 17.05.1977 r.

Warto pamiętać, iż po wyczerpaniu dróg rozwiązania konfliktu w jaki popadł Podatnik z Państwem możliwe jest wniesienie skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Tak więc, obecnie nam podatnikom przysługuje prawo, do odwołania się od decyzji, do skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, do skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego a także do skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, także przewlekłość postępowań może być przedmiotem do tego, by złożyć skargę do Trybunału!

Opodatkowanie Naszego Dochodu - co warto wiedzieć i jakie akty prawne je regulują?

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym osób fizycznych, która opodatkowuje wszelkie dochody osób fizycznych, z wyjątkiem działalności rolniczej, leśnej, darowizn, spadków.

Ustawa z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która opodatkowuje w sposób zryczałtowany przychody wynajmujących oraz przedsiębiorców, jak również w przypadku osób duchownych.

Ustawa z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn, która opodatkowuje przychody osób fizycznych z tytułu spadków, darowizn, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności oraz zachowku.

Ważną informacją, do której bardzo często podatnik się nie stosuje, jest: Polskie prawo nie opodatkowuje dochodów, które zostały uzyskane z jakikolwiek przestępstw!

Opodatkowanie czynności - co warto wiedzieć.

Prawo polskie zawiera szereg opłat, które są związane z podejmowanymi przez podatników czynnościami a także działaniami organów państwowych. Ustawa z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, która nakłada podatek na niektóre umowy.

Opodatkowanie majątku.

Polski podatkowy system opodatkowuje kilka składników naszego majątku (zarówno osób prawnych jak i fizycznych).

Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, która ustanawia podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu, podatek od posiadania psów.

Ustawa z dnia 15.11.1984 r. o podatku rolnym, która opodatkowuje posiadanie gruntów.

Opodatkowanie obrotu.

Przychody i obrót, jest opodatkowany trzema następującymi ustawami:

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku towarów i usług, które reguluje opodatkowanie podatkiem VAT.

Ustawa z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym, która opodatkowuje sprzedaż oraz wywóz i przywóz towarów akcyzowych

Ustawa z dnia 29.07.1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, która nakłada dodatkowe obciążenia na osoby prawne prowadzące działalność w tym zakresie.

---

Prowadząc własną firmę warto zastanowić się czy prowadzenie księgowości będzie na naszej głowie czy efektywniej będzie zlecić zewnętrznej firmie aby zajmowała się naszą księgową i podatkową stroną firmy. W przypadku mniejszych firm zazwyczaj outsourcing usług księgowych jest lepszym wyjściem i bardziej efektywnym. Osoby zainteresowane outsourcingiem księgowości zapraszamy na stronę księgowość Rzeszów oraz biuro rachunkowe Rzeszów.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl